Mai napon is érvényes: 2021.04.18.
Az országból Magyarországra történő visszatérésre a következő szabályok vonatkoznak >>
A külföldre utazás egyéni felelősség, egyéni döntés – a Konzuli Szolgálat utazási tanácsai e döntés meghozatalában nyújtanak segítséget.
A gondtalan utazáshoz megfelelő utas-, baleset-, és poggyászbiztosítás megléte nélkülözhetetlen.
Tegye biztonságosabbá utazását, még utazás előtt regisztráljon konzuli védelemre!
Elérhető külképviseletek:
Nagykövetség és Konzuli hivatal Szarajevó
Tiszteletbeli Konzul Banja Luka, Mostar és Tuzla
Aktuális:
2021. 04. 14.
Magyarország nem javasolja az utazást a világjárvány miatt! Összhangban a járványügyi készültségi időszak utazási korlátozásairól szóló 408/2020 Korm.rendelettel, 2020. szeptember 1-jétől az ország biztonsági besorolása az I. biztonsági besorolási kategóriába, azaz az utazásra nem javasolt országok listájára került. A világjárvány miatt nem javasolja a Külgazdasági és Külügyminisztérium az utazást, de előfordulhat, hogy az halaszthatatlan ügyben mégis szükségessé válik.
A világjárvány miatt az alábbi korlátozó intézkedések mellett lehet beutazni az országba:
a. Be lehet-e utazni az országba? Igen.
Nyomatékosan felhívjuk a figyelmet, hogy a Konzuli Szolgálat a beutazás során minden esetben az útlevéllel történő belépést javasolja! Információink szerint a belépés engedélyezését számos határátkelőhelyen továbbra is az útlevél bemutatásához kötik!
b. Kell-e teszt? Igen.
Bosznia-Hercegovinába külföldi állampolgárok a határátlépés időpontjában 48 óránál nem régebbi, negatív PCR koronavírus-teszt bemutatásával léphetnek be. A 48 órát a Határrendészet tájékoztatása szerint a teszteredmény kiadásától/átvételétől számítják. A tesztet a határon történő belépéskor papíralapon kell bemutatni. A teszteredményből egyértelműen ki kell derülnie az érintett személyazonosságának, valamint a negatív teszteredménynek. (Javasolt az utazás megkezdése előtt a teszteredmény lefordíttatása a fogadó állam valamely hivatalos nyelvére, vagy angol nyelvre, esetleg ha van lehetőség, a teszteredmény kiadását célszerű rögtön angol nyelven is kérni)!
c. Kell-e regisztrálni?
Előzetes egészségügyi regisztrációs kötelezettség nincsen. A turisták beutazásáról és tartózkodásáról szóló regisztrációval kapcsolatos szabályozás szerint ugyanakkor az országba beutazó külföldieknek 48 órán belül be kell jelentkezniük a helyi hatóságoknál; szarajevói tartózkodás esetén az idegenrendészeti kérdésekért felelős hatóságnál (Služba za Poslove sa strancima – Service for Foreigner’s Affairs, Braće Mulića 38, Sarajevo, Tel: +387 33 772 994), Szarajevón kívüli tartózkodás esetén a rendőrségnél. Regisztrált szálláshelyek esetében ezt alapvetően a szállásadó teszi meg, így javasoljuk, hogy egyeztessenek választott szállásukkal a bejelentési kötelezettség megtétele kapcsán!
d. Oltás: Nincs oltási kötelezettség. Ugyanakkor jelezzük, hogy az esetleges beoltottság ténye, vagy a védettségi igazolvány felmutatása sem mentesíti a beutazót a belépéskor fennálló PCR tesztkötelezettség alól.
e. Karanténkötelezettség: Nincs.
Az országba utazóknak a belépést követően nincs karanténkötelezettségük. Ez természetesen nem zárja ki annak lehetőségét, hogy a bosznia-hercegovinai tartózkodás során a fertőzés gyanúja/beigazolódása esetén az érintett személy karanténba kerülhet. A beutazóknak be kell tartaniuk a bosznia-hercegovinai járvány- és egészségügyi hatóságok utasításait.
f. Üzleti célú beutazás feltétele:
Nincs erre vonatkozó külön általános kivétel, az üzleti célú beutazás feltételei megegyeznek a fent leírtakkal. Az üzleti célt meghívólevéllel igazolni szükséges.
g. Esetleges kivételek:
A vonatkozó szabályozás meghatároz bizonyos csoportokat, melyek mentesülnek a teszt bemutatásának kötelezettsége alól. Az alábbi egy példálózó felsorolás, a teljes lista az alábbi linken érhető el.
A teszteredmény felmutatásának kötelezettsége alól mentesülnek többek között Montenegró, Horvátország, valamint Szerbia állampolgárai, amennyiben közvetlenül az állampolgárságuk szerinti országból lépnek be Bosznia-Hercegovinába, valamint más ország állampolgárságával rendelkező kiskorú gyermekeik és házastársaik. A teherfuvarozásban résztvevők (sofőr és váltótársa) a nemzetközi közúti árufuvarozás során, feltéve, hogy Bosznia-Hercegovinában történő tartózkodásuk nem tart tovább 12 óránál. Teszt nélkül utazhat be az országba a bosznia-hercegovinai állampolgárok külföldi állampolgársággal rendelkező házastársa, illetve kiskorú gyermekeik is (egyéb további esetekben az – akár csak pár napos – családlátogatás nem tartozik a kivételek közé).
A hatályos helyi szabályok nem térnek ki külön a temetésre történő beutazásokra, illetve a pár napos magánlátogatásokra, így azokra is a fent leírt belépési szabályok (PCR-teszt kötelezettség) az irányadóak.
A Bosznia-Hercegovina területén keresztül történő tranzitálás szabályai a határrendészet tájékoztatása szerint:
Az egyes légitársaságok járványügyi szabályozása eltérő, az utazást megelőzően javasoljuk megvizsgálni, hogy a légitársaság esetleg állít-e az utasok elé más speciális kritériumot az utazásban részvétel feltételeként. Egyes esetekben a személyszállítást szervező cégek által hozott rendelkezések akár szigorúbbak is lehetnek a beutazási feltételeknél.
h. Kiutazás az országból:
Bosznia-Hercegovina elhagyása légi, illetve szárazföldi úton a belépéshez használt útiokmánnyal lehetséges! Utazásuk tervezésekor vegyék figyelembe, hogy a Bosznia-Hercegovinából történő kilépés nem garantálja a másik országba való belépést, ezért tekintsék át az útvonal által érintett országok szabályait és beutazási/tranzit feltételeit, továbbá utazásuk időtartama alatt is tájékozódjanak az esetleges változásokról!
Működnek az ország nemzetközi repülőterei (Szarajevó, Tuzla, Mostar), azonban a nemzetközi utasforgalom korlátozott, több légitársaság szünetelteti járatait. Felhívjuk a figyelmet, hogy a WizzAir légitársaság július 19-ét követően átmenetileg szünetelteti a Szarajevó és Budapest között közlekedő járatait, így utazás előtt tájékozódjanak az utazás módjáról és a határátlépéssel kapcsolatos szabályokról!
A bosznia-hercegovinai határátkelőhelyekről az alábbi linken tájékozódhatnak.
i. Beutazás Magyarországra:
Magyar állampolgárok Magyarországra történő belépésével kapcsolatban az aktuális információ a következő linken található: https://konzuliszolgalat.kormany.hu/tajekoztato-a-magyar-allampolgarok-magyarorszagra-torteno-hazateresenek-rendkivuli-szabalyairol-a-covid-19-jarvany-miatt
A koronavírussal kapcsolatos információkat http://www.koronavirus.gov.hu/ oldalon találhatják, illetve érdeklődhetnek telefonon belföldről a +36 80 277 455 és a +36 80 277 456, külföldről a +36 1 550 1825-ös telefonszámon vagy elektronikusan a tOlwtAJ6ONkEDEa29yb25hdmlydXNAMTgxOC5odQ== címen.
A magyar határellenőrzéssel kapcsolatos aktuális információk megtalálhatók: Tájékoztatás a határátlépés általános szabályairól (ORFK) és érdeklődni lehet a ahwcIgCuEw3yDJa29yb25hdmlydXNAYm0uZ292Lmh1 címen.
Bővebb információ a határátkelők nyitva tartásáról és az engedélyezett forgalom típusáról: klikk ide
Méltányossági kérelem a Magyarországra történő beutazáshoz: https://ugyintezes.police.hu/meltanyossagi-kerelem
j. Helyi járványügyi szabályok:
Bosznia-Hercegovinában a járványügyi helyzet miatt országos veszélyhelyzetet hirdettek, a Boszniai Szerb Köztársaságban rendkívüli helyzet, a Bosznia-hercegovinai Föderáció entitás területén járványhelyzet van érvényben.
Maszkviselés:
Az egész ország területén kötelező a maszk viselése mind zárt térben, mind nyílt területen; ez utóbbi esetben azonban az entitások rendelkezéseinek megfelelően egyes kategóriák mentesülhetnek a maszkviselés alól. A Bosznia-hercegovinai Föderáció területén mentesülnek a 6 év alatti gyermekek, sportolók versenyen vagy edzésen, kerékpáron, elektromos robogón, motorkerékpáron közlekedők, krónikus betegségben szenvedők, akik légzési problémákkal küzdenek, ill. akik nem tudják eltávolítani a maszkot segítség nélkül (pl. értelmi fogyatékkal élők). A Boszniai Szerb Köztársaság területén kivételt képeznek a 7 évesnél fiatalabb gyermekek, a sajátos helyzetű személyek, a sporttevékenységet végzők.
Kijárási korlátozások:
A Bosznia-hercegovinai Föderáció entitás területén este 21:00 óra és reggel 5:00 óra között kijárási tilalom van érvényben.
Brčko Körzetben kijárási tilalom van érvényben, amely este 22:00 órától reggel 05:00-ig tart.
Tömegközlekedés:
Az országban működik a korábban felfüggesztett helyi és helyközi tömegközlekedés. A taxitársaságok is működnek.
Felhívjuk a figyelmet, hogy az egyes közigazgatási egységek, kantonok a fentiek mellett további szabályozásokat léptethetnek érvénybe, a részletes járványügyi szabályozás közigazgatási egységenként eltérhet. A lokális járványügyi szabályozás intenzíven, a helyi fertőzöttségi szint függvényében változik.
Hasznos linkek a koronavírussal kapcsolatosan (egyes információk csak helyi nyelven érhetőek el):
Civil Ügyek Minisztériuma (fertőzöttségi adatok): http://mcp.gov.ba/Publication/Read/sluzbene-informacije-o-koronavirusu-covid-19?pageId=97
Külügyminisztérium (fertőzésgyanú esetén hívható telefonszámok): http://www.mvp.gov.ba/linkovi/Informacije_o_Corona_virusu/default.aspx?id=41907
Határrendészet (beutazáshoz kapcsolódó szabályok): http://www.granpol.gov.ba/Content/Read/74?title=Covid-19 http://www.granpol.gov.ba/Content/Read/74?title=Covid-19
Jelezzük, hogy a járványügyi helyzet alakulása magával hozhatja további intézkedések bevezetését, a közlekedési lehetőségek váratlan módosulását, szűkülését; a feltételek gyors ütemben, adott esetben akár óráról-órára változhatnak!
Ismételten felhívjuk a figyelmet a külföldi utazások regisztrálásának fontosságára!
Összhangban a járványügyi készültségi időszak utazási korlátozásairól szóló 408/2020 Korm.rendelettel, az ország biztonsági besorolása az I. biztonsági besorolási kategóriába, azaz az utazásra nem javasolt országok listájára került.
Gyakori a zsebtolvajlás/betörés az országban, ezért értékeiket, a készpénzt, a bankkártyát és irataikat ne tartsák egy helyen! Ne maradjon az autóban érték, főként ne látható helyen! A szállás és autó ajtait, ablakait tartsák zárva.
Bosznia-Hercegovina a világ egyik leginkább aknaveszélyes országának számít. A boszniai háborúban telepített aknák, valamint a fel nem robbant lőszerek becslések szerint több, mint 1000 km2 területen (az ország területének több, mint 2 százaléka) helyezkednek el. Az aknamentesítés folyamatosan zajlik, a hatóságok a veszélyes területekre táblákkal, szalagokkal figyelmeztetnek. Javasolt, hogy csakis szilárd útburkolatú utakon mozogjanak, kerüljék az ismeretlen terepen, erdőben történő mozgást. Veszélyesek lehetnek az elhagyatott, megrongált épületek is. Bosznia-Hercegovinában a gyakran előforduló heves esőzések, árvizek, olvadások megnövelik a földcsuszamlás veszélyét (akár a Magyarország felől érkezők által leggyakrabban használt M17-es főútvonalon is), így az aknák, valamint az aknaveszélyre figyelmeztető táblák és szalagok elmozdulhatnak.
Beutazási, tartózkodási feltételek:
Az itt közölt adatok tájékoztató jellegűek!
Beutazási feltételek:
Magyar állampolgároknak az alábbi útiokmányok valamelyikével lehet az országba beutazni:
Magánútlevél: Elvárt érvényessége: |
IGEN A belépéshez használt úti okmánynak az országból való tervezett kilépéstől számítva 90 napig érvényesnek kell lennie. Az útlevélnek tartalmaznia kell legalább egy üres oldalt. |
||
Ideiglenes útlevél: Elvárt érvényessége: |
IGEN
|
||
Személyi igazolvány: |
IGEN Az okmánynak az országból való tervezett kilépéstől számítva 90 napig érvényesnek kell lennie. |
||
Ideiglenes személyi igazolvány: | NEM | ||
Régi típusú (könyvformátumú) személyi igazolvány: | NEM | ||
Vezetői engedélyek, Anyakönyvi kivonatok: | NEM úti okmányok | ||
Lejárt úti okmány (magánútlevél, személyi igazolvány): | NEM | ||
Kiskorúak beutazása:
14 és 18 év közötti, saját úti okmánnyal rendelkező kiskorú kíséret nélkül átlépheti Bosznia-Hercegovina határát. A 14 éven aluli külföldi (kiskorú), aki saját úti okmányokkal rendelkezik, átlépheti Bosznia-Hercegovina határát, ha az egyik, vagy mindkét szülő, gyám vagy gondnok kíséri. Egyéb esetben a kísérőnek rendelkeznie kell a szülők (törvényes képviselő) közjegyző által hitelesített szülői hozzájáruló nyilatkozatára; mely – szerb, horvát, vagy angol nyelven – tartalmazza a kiskorú és a törvényes képviselő személyi adatait, a kísérő személyi adatait, az országba történő beutazás célját és időtartamát, a felhatalmazás időtartalmát és a felhatalmazó aláírását.
Vízum:
Uniós állampolgárok hat hónapos időtartamon belül legfeljebb 90 napig tartózkodhatnak vízummentesen az országban.
Házikedvencek beutazása:
https://konzuliszolgalat.kormany.hu/gyors-tippek-mielott-utra-kelne
Bosznia-hercegovinai tájékoztató ide kattintva érhető el (utolsó pont második alpontja).
Vám:
A Bosznia-Hercegovina területére vámmentesen bevihető termékek listája és mennyiségi korlátja ide kattintva érhető el.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal utastájékoztatója
Növényegészségügyi és behozatali előírások változása >>
Pénznem: Bosznia-hercegovinai konvertibilis Márka (BAM)
Időjárás: A téli időszakban tartósan magas, egészségre ártalmas légszennyezettségi értékek mérhetők Zenica és Szarajevó kantonokban, itt megtekinthetők az aktuális értékek.
Biztosítás: Felhívjuk az utazók figyelmét, hogy a biztosítók és autógyárak által biztosított assistance szolgáltatások általában nem érvényesek Bosznia-Hercegovinában. Az utazáshoz nemzetközi gépjármű biztosítási bizonylat, az ún. zöldkártya kiváltása ugyan nem kötelező az illetékes bosznia-hercegovinai hatóság és a MABISZ által kötött megállapodás értelmében, azonban ajánlatos, mert a határon kérik.
Közlekedés: A rövidtartamú, azaz a hat hónapot meg nem haladó tartózkodás esetén a magyar hatóság által kibocsátott, érvényes magyar vezetői engedély használható gépjárművezetésre, az abban meghatározott érvényességi idővel és gépjármű kategóriákra. Bosznia-Hercegovina hatóságai az érvényes nemzetközi jogosítványt korlátozás nélkül elfogadják.
Hosszabb távú, 6 hónapot meghaladó tartózkodás esetén a magyar hatóság által kibocsátott vezetői engedélyt annak tulajdonosa köteles leadni az illetékes bosznia-hercegovinai hatóságnál (lakóhely szerint illetékes rendőrkapitányság), amely intézkedik a boszniai vezetői engedély kiállításáról és a magyar jogosítvány Magyarországra történő visszajuttatásáról. A bosznia-hercegovinai vezetői engedély kiállításához különbözeti vizsgát nem kell tenni, azt a leadott érvényes magyar jogosítványban foglalt feltételek és érvényesség alapján állítja ki Bosznia-Hercegovina hatósága.
Az utak állapotáról és a határátkelők hozzávetőleges várakozási idejéről itt találnak naprakész tájékoztatást. A közlekedési szabályokat, különösen a sebességkorlátozást és a követési távolságot be kell tartani a fokozott rendőri ellenőrzések és balesetveszélyes úti körülmények miatt! Közúti baleset esetén entitásonként/kantononként változik az eljárás: általában helyszíni bírságot kell fizetni, majd a rendőrség (változó mértékű) illeték ellenében, 1-3 munkanap elteltével állít ki igazolást/jegyzőkönyvet. Egyeztessenek biztosítójukkal. Gyakori a kőomlás, földcsuszamlás az utakon, főként a heves esőzések, árvizek, olvadások idején.
A Bosznia-hercegovinai Nemzeti Autóklub (BIHAMK) 24 órás tájékoztató és diszpécser szolgálatot tart fenn: +387 33 282 100; helyi telefonszámról: 1282.
Határátlépéskor ellenőrizhetik:
Tájékoztató a mozgásában korlátozott személy parkolási igazolványáról:
A parkoláshoz használható magyar rokkant kártyával - jól látható helyen elhelyezve -Bosznia-Hercegovinában is igénybe vehetők a mozgáskorlátozott parkolók.
Közegészség, egészségügyi helyzet: A Magyarországon egészségügyi szolgáltatásra jogosult személyek átmeneti tartózkodásuk esetén Bosznia-Hercegovina területén a HU/BH 111 jelű nyomtatvánnyal vehetik igénybe az állami sürgősségi egészségügyi ellátást. A szolgáltatás igénybevételének feltételeiről és részletes szabályairól az Országos Egészségpénztár honlapján, ide kattintva tájékozódhatnak.
A pénz- és gyógyszerhiánnyal küszködő, hiányosan felszerelt közkórházak, egészségügyi intézmények mellett az elmúlt évek alatt kiépült a modern műszerekkel felszerelt magánorvosi rendelők viszonylag széles hálózata, ahol igen hatékonyan és magas színvonalon folyik a gyógyítás, itt azonban a nyugat-európaihoz közelítő árszínvonalon kell fizetni.
Egyéb információ:
Rendőrség: 122 Tűzoltók: 123 Mentők: 124 Segélyhívó: 112
Az útiokmányra nagyon vigyázzanak!
Bosznia-Hercegovina Budapesti Nagykövetsége
1026 Budapest, Verseghy Ferenc u. 4.
Telefon: 06-1/212-0106; 212-0107
E-mail: DRkzmcOMqyJmrmTQN8NJYONZWWYmloYW1idWRAaW52aXRlbC5odQ==; vUXMEjUtDqdYdW7iUD1WTTYmloYW1idWRAeWFob28uY29t