Mai napon is érvényes: 2021.01.15.
Az országból Magyarországra történő visszatérésre a következő szabályok vonatkoznak >>
A külföldre utazás egyéni felelősség, egyéni döntés – a Konzuli Szolgálat utazási tanácsai e döntés meghozatalában nyújtanak segítséget.
A gondtalan utazáshoz megfelelő utas-, baleset-, és poggyászbiztosítás megléte nélkülözhetetlen.
Tegye biztonságosabbá utazását, még utazás előtt regisztráljon konzuli védelemre!
Elérhető külképviselet/ek: Nagykövetség és konzuli hivatal Helsinki
Aktuális:
2020. 12. 07.
Utazás Finnországba
Magyarország is azon országok listáján szerepel, ahonnét korlátozzák a beutazást. A turista célú beutazás nem engedélyezett. Egyéb, méltányolható célból be lehet utazni továbbra is (pl. munkavégzés, tanulmányok folytatása, rokonlátogatás), illetve visszatérhetnek a Finnországban életvitelszerűen élő magyarok is.
A beutazót kérik, hogy 10 napra vonuljon karanténba. A karanténból előbb kijöhet, ha kettő – minimum 72 óra elteltével végzett koronatesztjének eredménye negatív. A reptéren, megérkezéskor lehet tesztet készíttetni. A tesztelés ekkor önkéntes és ingyenes.
Azon utasoktól (átutazóktól), akik Finnországban 72 óránál kevesebbet töltenek, nem kérik a karanténba vonulást, illetve a 2. teszt elvégzését, ha megérkezéskor rendelkeznek egy 72 óránál nem régebbi koronateszt eredménnyel.
Az országok besorolását (melyik esik korlátozás alá, melyik nem) hetente felülvizsgálják. A korlátozásokra vonatkozó információk addig érvényesek, amíg Magyarország beutazási korlátozás alá eső ország marad.
A beutazási korlátozás nem állampolgárság specifikus, azaz azt nézik, hogy a beutazónak mi a szokásos tartózkodási helye. Ha a magyar állampolgár olyan országban él, amellyel szemben nincs korlátozás, onnét ő is korlátozás nélkül beutazhat. Azt a Finnországban élő személyt, aki korlátozás alá eső országba látogat, visszatérésekor olyan eljárásnak vetik alá, mint ha a korlátozás alá eső országban élne.
Az országba - Oroszország kivételével - minden irányból be lehet lépni. Magyar állampolgárokat illetően ez elsősorban azt jelenti, hogy be lehet utazni a Helsinki-Vantaa repülőtéren át vagy hajóval a Baltikum felől.
A karantén időtartama 10 nap, ez alatt zárt térbe kimozdulni (bolt, tömegközlekedési eszköz, munkahely, stb.) nem szabad, a szabad levegőn tartózkodni lehet.
Karantén kötelezettség nincs átutazás esetén.
A Finnországon belüli mozgás nincs korlátozva. Maszkviselési kötelezettség nincs, de nyomatékosan javasolják maszk használatát zárt terekben, így pl. tömegközlekedési eszközökön, üzletekben. Helsinkiben és az agglomerácóban, valamint több nagyvárosban, ahol jelentősen megemelkedtek a Covid-esetszámok, bezártak a múzeumok, sportlétesítmények.
Kijárási korlátozás nincs.
Azon országok listája, ahonnét korlátozás nélkül lehet beutazni Finnországba a határőrség honlapján található: https://www.raja.fi/current_issues/guidelines_for_border_traffic
A finnországi belépésről a hivatalos tájékoztatót itt találja: https://www.raja.fi/current_issues/guidelines_for_border_traffic
Utazási lehetőségek Magyarországra
A Finnair Helsinki és Budapest között decembertől ismét heti 2 járatot tervez indítani. A repülőn és a reptéren is a maszk használata kötelező!
Az autós utazást alapvetően nem javasoljuk a több országon való átutazás miatt.
Kérjük fokozottan figyeljék a híreket, mert az utazási lehetőségek, az egyes országok járványbiztonsági besorolása ismét gyorsan változik és a belépési, átutazási szabályok egyre összetettebbek.
Összhangban a járványügyi készültségi időszak utazási korlátozásairól szóló 408/2020 Korm.rendelettel, 2020. szeptember 1-jétől az ország biztonsági besorolása az I. biztonsági besorolási kategóriába, azaz az utazásra nem javasolt országok listájára került. A világjárvány miatt nem javasolja a Külgazdasági és Külügyminisztérium az utazást, de előfordulhat, hogy az halaszthatatlan ügyben mégis szükségessé válik. A kivételekről az alábbi oldalon talál tájékoztatást >>
Finnország Európa egyik legbiztonságosabb országa. A közbiztonság az ország egész területén jó. Nincsenek tipikus, külföldiek ellen elkövetett bűncselekmények. Probléma éjszakai szórakozóhelyeken és környékükön, alkoholfogyasztáshoz kapcsolódóan fordulhat elő.
A Finn Rendőrség segélyhívó száma 112, további információk a Finn Rendőrség honlapján találhatók.
Finnországban a rendvédelmi szervek könnyen elérhetők, segítőkészek, jellemzően lehet velük angolul is kommunikálni. Az alábbiak a legfontosabb áldozatvédő szervezetek, és az egyéb hasznos tudnivalókat tartalmazó linkek:
Igazságügyi minisztérium
Belügyminisztérium
Igazságszolgáltatás
Beutazási, tartózkodási feltételek:
Az itt közölt adatok tájékoztató jellegűek!
Beutazási feltételek:
Magyar állampolgárok az alábbi úti okmányok valamelyikével utazhatnak be az országba:
Magánútlevél: Elvárt érvényessége: |
IGEN Az utazási utolsó napjáig |
||
Ideiglenes útlevél: Elvárt érvényessége: |
IGEN Az utazási utolsó napjáig |
||
Személyi igazolvány: Elvárt érvényessége: |
IGEN Az utazási utolsó napjáig |
||
Ideiglenes személyi igazolvány: Elvárt érvényessége: |
IGEN Az utazási utolsó napjáig |
||
Régi típusú (könyvformátumú) személyi igazolvány: | NEM | ||
Vezetői engedélyek, Anyakönyvi kivonatok: | NEM úti okmányok | ||
Lejárt úti okmány (magánútlevél, személyi igazolvány): | NEM | ||
Kiskorúak beutazása:
A finn jogszabályok nem tartalmaznak szülői kíséret nélküli kiskorúra vonatkozó szabályokat.
Vízum:
Vízum turista, illetve egyéb célú beutazás esetén: Vízum beszerzése nem szükséges.
Házikedvencek beutazása:
https://www.uef.fi/web/internationalstaff/bringing-your-pet-to-finland
Vám:
Szeszesitalok
Szeszesitalok saját használatra, nem kereskedelmi célra az uniós szabályoknak megfelelően hozhatók be. Magánszemély 80%-nál magasabb alkoholtartalmú terméket nem hozhat be Finnország területére. EGT-n kívülről, nem repülővel érkezők csak akkor hozhatnak be alkoholt, ha az utazás legalább 20 óráig tartott.
Európai Unión kívüli országból legfeljebb 4 liter bor, 16 liter sör és 1 liter tömény szeszesital (22%-nál magasabb alkoholtartalom) VAGY 2 liter egyéb alkoholos ital (max. 22%-os alkoholtartalom) hozható be az ország területére.
Dohányáru behozatal
Finnország területére maximum 200 db cigaretta, 50 mini szivar, 250 g pipa-, vagy cigarettadohány hozható be saját felhasználásra.
Üzemanyag
Saját gépkocsihoz kannában max. 10 liter hozható be vám- és adómentesen. Dízelolajjal működő járművek esetében az olcsó finn fűtőolaj használata tilos, e szabály be nem tartása komoly pénzbüntetéssel jár.
Gépjármű behozatal, regisztrálás, használat
Egy másik EU-tagállamban állandó lakóhellyel rendelkező magánszemély Finnországban hat hónapig külön engedély nélkül használhatja gépjárművét, ha az érvényes forgalmi engedéllyel, Finnországban is érvényes kötelező biztosítással rendelkezik, és ha a járművet nem eladás céljából hozza be az országba.(Ez az időkorlát diákokra nem vonatkozik, a diáknak a hat hónap lejárta előtt, később minden egyes tanulmányi időszakot igazolva értesítenie kell az adóhatóságokat).
További információ a Finn Vámhivatal honlapján: www.tulli.fi/en/index.jsp
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal utastájékoztatója
Növényegészségügyi és behozatali előírások változása >>
További hasznos információ az országról
Pénznem: Euro (EUR)
Időjárás: A magyarországi időjárásnál hűvösebb, csapadékosabb, télen komolyabb hidegek is előfordulnak.
Biztosítás: Az európai egészségbiztosítási kártyával igénybe lehet venni a sürgősségi betegellátást, de emellett ajánlott mindenre kiterjedő utas- és balesetbiztosítás megkötése.
Közlekedés: Az EU és az EGT tagországokban kiadott jogosítványok az okiratban feltüntetett kategóriájú járművek vezetésére Finnországban is feljogosítják tulajdonosukat. A gépjárművezetőnek legalább 18 évesnek kell lennie. A jogosítvány attól függetlenül használható Finnországban, hogy a járművezető turistaként tartózkodik-e az országban, vagy ott él.
A közlekedés szabályai általánosságban megegyeznek az EU országaiban uralkodó normákkal. A városokban veszélyt jelenthetnek a kerékpárosok, ügyelni kell arra, hogy a részükre a járda területéből leválasztott közlekedési sávokba gyalogosan ne tévedjünk be. Kerékpárosok a nap és az év minden szakában, így télen is közlekednek.
Finnország út- és vasúthálózata rendkívül fejlett. A közlekedés kiszámítható és biztonságos. Finnországban nincs útdíj. December 1. és március 1. között a téli gumi használata kötelező. Egész évben és mindenütt kötelező a tompított fényszóró, valamint a hátsó üléseken is a biztonsági öv használata. Vezetés közben mobiltelefon csak hands-free üzemmódban használható. Az autósoknak kiemelt veszélyforrást jelent az úton átkelő jávorszarvas és rénszarvas, ezért a veszélyre vonatkozó közlekedési táblát komolyan kell venni.
Finnországban mind a városokban, mind a főbb közlekedési útvonalakon modernebb sebességmérőkre cserélik a régieket. Jelenleg még csak a gyorshajtásért és a piroson való áthaladásért szab ki a hatóság büntetést a kamerák felvételei alapján, nyártól már a biztonsági öv használatának mellőzéséért és a vezetés közbeni mobiltelefonálásért is.
Útviszonyokról bővebben: www.tiehallinto.fi, vasúti közlekedésről: www.vr.fi.
Elektromos rollerek: Közlekedésbiztonsági problémákat okoznak a Helsinkiben és néhány más városban igénybe vehető elektromos rollerek. Ezek használata csak kerékpárúton vagy annak hiányában az úttest jobb szélén megengedett. A rendőrség már bírságol azért, ha – szabályellenesen – a járdán rollerezik valaki.
Ügyintézés helyi hatóságoknál és intézményekben: A finn hatóságok jó részénél van lehetőség angol nyelv ügyintézésre mind elektronikus, mind személyes ügyintézéskor. Az ügyintézés a jogi keretek által megszabott keretek között zajlik.
Sürgősségi esetben (baleset, tűz, betörés stb,) a112 telefonszámot kell hívni. Bővebb információ
Szociális ügyek intézése: Ha valaki ideiglenes jelleggel érkezik Finnországba, nem feltétlenül kerül a szociális ellátások rendszerébe. (Például a diákokat jellemzően ideiglenesen Finnországban tartózkodóként kezelik, akkor, ha a tartózkodás célja kizárólag tanulmányok folytatása.) Nem jogosult a külföldi akkor sem a szociális juttatásokra, ha az EU közösségi jogszabályai vagy kétoldalú szociális megállapodás alapján más állam szociális ellátó rendszerébe tartozik. (Ez általában a rövid ideig Finnországban tartózkodó kiküldöttekre vonatkozik.)
A külföldiek által is igénybe vehető szociális ellátások többségét Finnországban a tartózkodás alapján nyújtott szociális ellátásokról szóló törvény szabályozza (Act on the Application of Residence-Based Social Security Legislation). Az EGT-tagállamok állampolgáraira vonatkozó rendelkezések kereteit Finnországban is a szociális biztonsági rendszereknek a Közösségben mozgó munkavállalókra, önálló vállalkozókra és családtagjaikra történő alkalmazásáról szóló 1408/71/EGK (koordinációs) rendeletet adja. A szociális támogatási igényeket a finn Társadalombiztosítási Intézet bírálja el (KELA). Ennek megfelelően a szociális ellátásokkal összefüggő kérdésekkel a lakóhely szerinti KELA irodához fordulhatnak.
Vallási és viselkedési kultúra: Finnországban az Evangelikus Lutheránus egyházhoz tartozik a hívők több, mint 75%-a , nagy számban élnek az országban ortodox katolikusok. Vannak továbbá iszlám vallásúak, Jehova-tanúi, más református felekezetekhez tartozók, katolikusok stb.
Közegészség, egészségügyi helyzet: Az egészségügyi, higiéniai viszonyok megfelelnek az Európai Unióban megszokottaknak. Az önkormányzatok felügyelete alá tartozó egészségügyi központok többségében az ellátásért viztitdíjat kell fizetni. Amennyiben privát orvos szolgáltatását veszi igénybe, a teljes díjat ki kell fizetni. Az orvos által felírt gyógyszer bármely gyógyszertárban kiváltható, a gyógyszer teljes árát ki kell fizetni.
Kórházi kezelést igénylő, sürgős esetben beutaló nélkül, sürgősségi ellátást nem igénylő esetben orvosi beutalóval veszik fel a beteget. A közkórházakban van vizitdíj, fekvőbeteg ellátás esetén napi költséget számolnak fel, illetve az ambuláns kórházi kezelés is fizetős a szolgáltatás
Részletes információ a Finn Társadalombiztosítási Intézet honlapján és a Szociális és Egészségügyi Minisztérium honlapján.
Egyéb információ (lásd a külképviselet honlapján)
Finn Munkaügyi Minisztérium honlapja
Finn Köztársaság Budapesti Nagykövetség honlapja
Finn Bevándorlási Hivatal honlapja
Finn Külügyminisztérium honlapja
Helyi rendőrségek: a finn rendőrség honlapja